Hypoteční úvěr do 35 let?

Hypotéka je velmi oblíbeným úvěrovým produktem, který se využívá hlavně k realizování vlastního bydlení. Jedná se o účelový úvěr, který je spjat s jistými omezeními a podmínkami, kterými se musí dlužník po celou dobu trvání úvěru řídit. Tyto omezení však mají za následek výhodnou úrokovou sazbu, která se aktuálně pohybuje kolem 1,5%. Hypotéka je také úzce spjata s nemovitostí, ne samozřejmě nutně s tou, na kterou je brána hypotéka. V případě neschopnosti splácet, připadá zastavená nemovitost bance, která jí může kdykoliv prodat pod cenou novému majiteli. Na to pozor! I přesto je hypoteční úvěr jeden z nejsmysluplnějších úvěrových produktů vůbec a nemusí nutně sloužit jenom k financování vlastního bydlení. Velmi oblíbená je i osvč hypotéka nebo hypoteční úvěr na podnikání, který může pomoci hlavně v náročných začátcích.

přesýpací hodiny

Správný čas na hypotéku

Je potřeba poznamenat, že správná doba na hypotéku je individuální záležitost. Přesto banky doporučují zažádat o hypoteční úvěr mezi 26 až 35 věkem života, kdy má žadatel největší pravděpodobnost, že na hypotéku dosáhne. Nižší věk znamená pro banku velké riziko, neboť ještě není schopna objektivně posoudit bilanci žadatele, hypotéka v pozdějším věku zase riziko, kdy žadatel nebude schopen splácet.

mladý podnikatel

Česká národní banka nově doporučuje bankám horní hranici, do kdy je dobré úvěr splatit. Aktuální doporučení se pohybuje kolem 65 let. Mnoho bankovních i nebankovních společností však toto doporučení nerespektují a mají svou věkovou hranici, mnohdy o poznání vyšší. Je pak na zvážení samotného klienta, zda bude schopen splácet závazek i v postproduktivním věku z důchodového příspěvku. Z toho vyplývá, že pokud uvažujete o hypotéce a chcete mít na splácení alespoň 20 let, uzavřete smlouvu do 45 roku života. V takovém případě je ale potřeba počítat s vyšší měsíční splátkou.