7 věcí, které byste nikdy neměli dělat s prázdným žaludkem

Všichni velmi dobře známe frázi „Jste to, co jíte“ a její účinek na náš každodenní život. To, co jíme, určuje podstatnou část naší celkové životosprávy a ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví.

To, co děláme ve chvíli, kdy máme prázdný žaludek neboli nalačno, je však stejně důležité jako to, co jíme. Co tedy může našemu hladovému žaludku těžce ublížit?
špinavý od cukru

1.       Nejezte protizánětlivé léky na lačný žaludek

Léky na bolest, jako je např. aspirin, paracetamol nebo jiné medikamenty, které se dají označit jako protizánětlivé, nesmí být nikdy podávány našemu prázdnému žaludku. Proč? Jednak to výrazně snižuje jejich efekt, který očekáváme, ale může to způsobit zdravotní problémy, zejména právě ty žaludeční.

2.       Nepijte kávu

Přestože si mnozí z nás nedokážou představit lepší start nového dne než se šálkem kávy, není dobrý nápad dát si tento nápoj dříve než snídani. Káva totiž v našem trávicím ústrojí stimuluje tvorbu kyseliny, která nám může způsobit např. pálení žáhy. Tento efekt můžete alespoň trochu zjemnit tím, že si do kávy přidáte smetanu.
vidlice a nůž

3.       Nepijte alkohol

Toto je snad samozřejmé, no ne? Dáte-li si skleničku něčeho ostřejšího nalačno, vaše orgány tento tekutý jed budou absorbovat dvakrát tolik než normálně. To nevyhnutelně vede k pocitům těžké kocoviny, mimoto tím trápíme svá játra, srdce a ledviny.

4.       Nedávejte si žvýkačku

Pokud jste ráno zaspali a nestihli jste si vyčistit zuby, rozhodně ve spěchu nesahejte po žvýkačce. Během žvýkání totiž vzniká trávicí kyselina, která může ničit stěny našeho žaludku, na kterých se usazuje.

5.       Nechoďte spát hladoví

Pokud např. držíte dietu a odpíráte si pořádnou večeři, může se vám stát, že půjdete na kutě s pocity hladu. To není zdravé, protože právě hlad vám bude bránit v usínání. Pokud usnete, tak jen lehkým spánkem a budete se brzo probouzet.

6.       Nepřehánějte to s tělesným cvičením

Cvičení ve večerních hodinách může být sice dobrý nápad, ale všeho s mírou. Budete-li cvičit na prázdný žaludek, nejenže nespálíte více kalorií (to je mýtus), naopak se zbavíte své svalové hmoty, kterou si tak pevně budujete.

7.       Vyhněte se obchodům

Hlad má velké oči. To je velké moudro. Kdo má hlad, více toho nakoupí, protože má pocit, že strádá.


Zaslán v Nezařazené