Jak topit v mobilní dřevostavbě

Tak, aby vám bylo teplo. Žertujeme, ale teď vážně. Náklady na živobytí, které nelze v naší zeměpisné šířce nikterak obejít, jsou potraviny, pitná voda a zajištění zdroje tepla. V nejhorším krizovém scénáři se dokážeme obejít i bez elektřiny a zemního plynu, ale bez těchto základních věcí nikoli.

palivové dříví

Tyto položky jsou kromě nájemného a různých úvěrů včetně hypotečního také nejvyšší v rodinném rozpočtu, ale moudří lidé je dokážou snížit tak, že nestrádají, žijí spokojeným životem, a přesto dokážou ušetřit spoustu financí.

Mobilní dřevostavby představují v dnešní době výzvu pro každého, kdo touží po vlastním bydlení, a kdo má zájem žít blíže přírodě, být co nejvíce soběstačný a nezávislý a nevydávat příliš mnoho energie tam, kde to není nutné. Koresponduje to i se změnou životního stylu, týká se to hlavně lidí, kteří raději oželí městské výhody a užívají si více svobody, klidu a pohody, a vyhýbají se chronickému stresu.

hořící dřevo

Dejte šanci dřevu – mobilní dřevostavba je uzpůsobena tak, že umožňuje vytápět ji krbem či krbovými kamny. Nutností je pouze krytý přístřešek pro skladování dřeva, ale jeho samotné zpracování lze řešit mnoha způsoby. Část palivového dřeva se dá opatřit po dohodě s vlastníkem či lesním hospodářem, a to ve formě polomů a vývratů či klestí, většinu paliva vám ovšem včetně dopravy zajistí celá řada dodavatelů. Dřevo může být i nařezané nebo naštípané, a pokud preferujete pohyb a chcete přiložit ruku k dílu, vlastní řetězová pila a elektrický štípač nebo sekera se mohou stát v novém domově vaší základní výbavou.

Vytápění dřevem má kromě značné finanční úspory ještě jednu výhodu, a tou je docela jiné teplo, než to „syntetické“ z radiátorů ústředního topení nebo z elektrických přímotopů. Kdo z vás to nikdy nezažil, doporučujeme pobýt alespoň pár hodin tam, kde se takto vytápí, abyste měli jasnou představu o tom, co je to opravdové teplo domova.