Krásy Jadranu několik hodin za dveřmi domova

Každý rok hned na začátku turistické sezony, se v mořích objevují tuny odpadu. To platí i o pobřeží a zátokách Jadranu, proto zde každý obyvatel i návštěvník přiloží ruku k dílu a snaží se o čistotu zdejšího ekosystému. Nejen toto skvělé gesto, ale i nespočet hezkých měst lákají do boční pánve Středozemního moře rok co rok miliony turistů. Není divu, bohatá historie a úctyhodné rozměry 800 kilometrů délky a asi 160 kilometrů šířky, znamenají i pro Čechy dostupné místo k odpočinku. Cestování do letovisek autem, vlakem i letadlem, to není dnes žádný problém. Během několika hodin od zavření dveří domova tak může rekreant lenošit na pláži za šumu mořských vln, nebo se uchýlit do stínu borovic.
stromy na útesu
Bosna a Hercegovina představují místo rozmanitých možností, jak strávit dovolenou příjemně. Procházky po promenádách, oblázkové pláže nebo idealistická zákoutí zdejšího zálivu s klidnou vodou, lákají rodiny s dětmi. Cenově je to tu totiž levnější než v sousedním Chorvatsku. To je sice více oblíbené, přesto je třeba zmínit, že ne všude je možnost písčité pláže. Vybrat si lze pláže na ostrově Susak nebo Queens Beach u laguny Ninm které jsou vhodné i pro ty nejmenší. Tři kilometry dlouhé pobřeží vtáhne do pohádky při západu slunce snad každého.
hromady kamenů
Když se řekne Itálie, většina si vybaví Benátky a Řím. Jenže pyšnit se tento poloostrov může i pobřežím Jaderského moře, které je dlouhé téměř 7600 kilometrů. Jedno z nejčistších míst k lenošení, se dá najít v oblasti Emilia-Romagna. Také okolí Marche a impozantní skalnaté a romantické břehy Riviera del Conero navodí turistu ke klidnému rozjímání. V Albánii turismus nepatří zrovna mezi první příčky oblíbenosti. Přestože město Vloru obklopují krásná místa, většina z nich je nedotčená. Horská krajina, historie země, azurové moře a národní park Llogara, to jsou hlavní lákadla pro místní i cizí. I Černá Hora se může pochlubit pobřežím se 117 plážemi. Oblast se dokonce nachází na seznamu UNESCO, což turisty zajímá a destinaci vyhledávají častěji. Výlety do hor Orjen jsou adrenalinovým zážitkem pro všechny.