Děti a moderní technologie

Každá doba má své, a právě dvacáté první století se stává obdobím moderních technologií. Zatímco dřív řešili rodiče u svých dětí přílišné toulání po venku, někdy snad výtržnosti, či jiné potíže, největším tématem jsou nyní co se dětí týče právě moderní technologie. Už čtyřleté dítě umí plně používat tablet, pustit si pohádku v televizi, či si zahrát hru na x-boxu, či počítači. A právě proto začínají rodiče řešit, kolik času jejich dítě tráví s elektronikou, a zda to není nebezpečné.

herní ovladače

Videohry

Názory odborníků na to, zda jsou videohry pro děti prospěšné, či naopak škodlivé, se velmi liší. Některé studie poukazují na to, že hraní videoher rozvíjí mozek, jelikož jsou děti nuceny používat souběžně prsty obou rukou, hraní některých her pak zlepšuje jejich prostorovou orientaci, ale také logické myšlení, jelikož jsou nuceni řešit úkoly, které by v běžném životě nikdy řešit nemusely. Jiné názory zase oponují, že čas strávený hraním her, kde dosahují nebývalých úspěchů, jim pak ubírá radost z běžných zážitků, a stávají se tak citově zakrnělými. Nikde však nebylo plně prokázáno, zda hraní videoher způsobuje v běžném životě agresivitu, jak někteří lidé rádi tvrdí. 

děti s laptopem

Sledování filmů a seriálů

Zatímco dříve se děti těšily na nedělní ráno, kdy vždy běžely v televizi pohádky, a dokonce si i rády přivstaly, nyní si pustí, co chtějí, a také kdy chtějí. Není potřeba navštěvovat videopůjčovny, jelikož filmy lze shlédnout pomocí různých streamovacích platforem, jako je třeba Netflix, a nebo také stáhnout z internetu (což není legální, ale děje se to denně). Sledováním filmů a seriálů tak děti tráví větší množství času, než kdy dřív. Jaké to na ně má dopady? Mnohdy nereálné vnímání světa, sociální izolaci, a mnohdy i závislost. Nemluvě o tom, že obrazovky vyzařují modré světlo, které způsobuje nejrůznější spánkové poruchy. Je však nasnadě dodat, že rodiče dětem nepouští pohádky vždy jen aby se jich zbavili, ale mnohdy i proto, že jsou ony pohádky zařazeny do školního vzdělávacího programu.