Topinambur přispívá k prevenci a léčbě diabetu a chorob trávicího traktu

Napadlo vás někdy, jaká je cena topinamburu ve srovnání s cenou, jakou musíte zaplatit při léčení rakoviny tlustého střeva a podobných závažných chorob zažívacího traktu, pokud odmyslíme fakt, že tyto nemoci zdárně překonáte? Může se to zdát jako absurdní srovnání, ale narážíme tím na to, jak levná je ve skutečnosti prevence, a jak se mnohonásobně vyplácí věnovat svému tělu důkladnou pozornost v době, kdy se cítíme silní a zdraví.

hlízy topinamburu

Lidé, kteří se léčí z takto velmi komplikovaných, bolestivých a nepříjemných záležitostí, obvykle zpytují svědomí, ale to bývá pozdě. A proč jsme zmínili zrovna topinambury v souvislosti s trávením? Máme k tomu několik důvodů. Především obsah výživových látek a mimo jiné i vlákniny Inulin.

Vláknina snižuje glykemický index

Budete-li často pít cukrem slazené nápoje nebo mlsat sladkosti, můžete si kromě obezity přivodit i diabetes. Sladká chuť je sice přirozená, ale musí být vyvážena nízkým glykemickým indexem, tedy zejména vlákninou. Jeden příklad za všechny – lepší volbou je syrové ovoce nebo zeleninový salát, než dortíky – laskonka či větrník. Vláknina v ovoci a zelenině sníží glykemický index, zatímco přeslazené dorty vyvolají značný inzulinový výkyv. V topinamburech je rovněž mnoho vlákniny, která vám obohatí zeleninové saláty, nebo si můžete topinambury dopřát vařené jako brambory.

květy topinamburu

Zdravá střeva

Svůj významný podíl na zdraví vašich střev má právě Inulin, obsažený v topinamburech. Podporuje střevní pohyb a pravidelné vyprazdňování, takže zabrání zácpě, a zároveň slouží jako potrava pro přátelské (symbiotické) bakterie. Ty musí v tlustém střevě převládat, protože pokud se tam přemnoží bakterie patogenní, dochází ke zdravotním potížím.

Díky Inulinu, který bakterie rozkládají, vaše tělo vstřebá více vitamínů, minerálů a stopových prvků ze stravy, což pak může prodloužit délku vašeho života a hlavně zlepšit jeho kvalitu i v pokročilém věku.