Jaká pravidla má americká nebankovní hypotéka

Není pochyb o tom, že lidé chtějí mít vlastní bydlení. A není divu, přeci jen bydlet v domě či bytě, který mi patří, má nezanedbatelné výhody. Například se nemusím obávat, že mi majitel neprodlouží smlouvu, ani nemusím měsíčně platit jen za to, že někde můžu bydlet.

Pravdou však je, že ceny nemovitostí rozhodně nejsou nejmenší. Popravdě, naprostá většina lidí na ně nemá šanci dosáhnout, pokud jim tedy rodiče již od mala pro tento účel nešetřili, ať už do kasičky nebo prostřednictvím některého z mnoha stavebních spoření.

hypoteka4

Není tedy divu, že zdaleka nejběžnějším způsobem financování bydlení je hypotéka, tedy účelová půjčka, určená ke koupi či rekonstrukci konkrétní, předem dané nemovitosti. A je důležité, aby bylo předem vybráno, o jakou nemovitost půjde, neboť právě od její ceny se odvíjí částka, kterou daná společnost žadateli poskytne.

Faktem je, že existuje mnoho nejrůznějších druhů i typů hypotéky. Některé jsou žádanější než jiné, některé jsou pro změnu nové a ještě si hledají své místo na trhu. Sem patří i americká nebankovní hypotéka.

Ta k nám přišla, jak již název napovídá, ze Spojených států Amerických, kde se jedná o běžný způsob financování bydlení. Vzhledem k tomu, na jakém principu funguje, je poskytována pouze nebankovními společnostmi. Proč?

hypoteka3

Je to proto, že ačkoliv zde není nutný ručitel, žadatel ručí onou předmětnou nemovitostí. Ta je, až do úplného splacení celé částky, včetně všech úroků a poplatků, majetkem společnosti, která peníze poskytla.

To může samozřejmě působit problémy, například pokud se dlužník bude stěhovat ještě předtím, než vše zaplatí, a chce onu nemovitost prodat. Asi není nutné dodávat, že k tomuto kroku je potřeba složité vyjednávání.

Nakonec záleží na vás, jaký typ si vyberete. Jen si vždy nejprve přečtěte pořádně všechny podmínky a papíry, které dostanete, a především pak smlouvu. Pokud se v odborných termínech příliš nevyznáte, je dobré vzít si sebou někoho, kdo ano. Pak si budete moci vybrat skutečně tu nejlepší.