Dresscode? Co to je?

Aerolinky
Jednoznačně nejpřísnějšími pravidly oblékání jsou proslulé letecké společnosti. Některá pravidla jsou celkem logická. Například podpatky. Příliš vysoké jsou problémem v případě nouzového přistání, ale na druhou stranu většina aerolinek ploché boty netoleruje. Takže se skutečně můžete setkat s tím, že mají letušky přesně určeno, jak vysoké botky mohou být. Na sobě mají obvykle uniformu, ale například make-up, vlasy nebo nehty jsou dané. Líčení musí být, ale nesmí být příliš výrazné.
letuška v letadle.jpg
Vlasy musí být buď nakrátko, nebo stažené do culíku či drdolu. Asi nikoho nepřekvapí, že povolené nejsou žádné divoké experimenty. Na růžové vlasy, dredy nebo i tolik oblíbený podhol si tak lidé v oblacích musí nechat zajít chuť. Nehty musí být upravené, ale bez výrazných barviček nebo ozdob (koneckonců, nikdo by asi nechtěl, aby mu okolo obličeje létaly špičaté drápy). Kromě toho platí přísné regule i pro šperky, tady se často netoleruje nic kromě zásnubního/snubního prstýnku nebo malých náušnic.
skleničky na šampaňské na tácu.jpg
Restaurace
Tady je to dost rozdílné. Pokud přijdete do čtyřky, tak asi nečekáte, že vás uvítá číšník v bílém. Naopak pokud jdete do luxusní restaurace, tak byste asi byli dost v šoku, kdyby vás uvítala servírka s umaštěnými vlasy a výstřihem pod pupík. Obecně ale platí, že restauratéři si dost zakládají na botách. Směny jsou známé svou délkou, a pokud máte osm hodin někde běhat, záleží hlavně na tom, aby vám nohy neupadly. Takže ačkoli se to může zdát překvapivé, vysoké podpatky tu moc neuvidíte.
servírka s tácem.jpg
Naopak většinou se vyžaduje, aby obuv byla uzavřená, to kvůli všem horkým nápojům a dalším věcem. Co se oblečení týká, ve většině podniků je čistota naprostým základem. Umyté, nažehlené, uniformy uvidíte nejen v noblesních podnicích, ale vlastně všude, kam vkročíte, možná s výjimkou hospod. Pokud jde o šperky, tak pravidla nejsou tak striktní jako u aerolinek, ale platí, že nikde by se nemělo nic plést nebo viset.