Mnozí lidé si stěžují, že dříve byly děti mnohem slušnější a zdvořilejší než dnes. To je možná pravda, a je to způsobeno především výchovou. Neměli bychom tedy obviňovat děti, nýbrž jejich rodiče. Často totiž zapomínáme, že slušnému chování musíme svého potomka nejprve naučit. Ale jak?
Dříve se předpokládalo, že nejlepší metodou je trest za jakékoliv neslušné slovo či projev. Zjistilo se však, že to příliš nefunguje. Ve skutečnosti to vedlo k opačnému výsledku, podle starého pravidla „odříkaný krajíc nejvíce chutná“.
Když ale nepomáhají tresty, co bychom měli udělat? Popravdě, existuje poměrně účinná metoda. Začít s ní můžete prakticky okamžitě poté, co si přivezete miminko z porodnice domů. A to je také nejlepší doba.
Tajemství spočívá v uvědomění si, že děti se učí především nápodobou. V prvních letech života, kdy vidí prakticky jen své rodiče, především od nich. Pokud jsou tedy maminka s tatínkem slušní a zdvořilí nejen k sobě, ale například i k návštěvám, stane se to pro ně něco naprosto samozřejmého.
Je však potřeba poznamenat, že tak by tomu mělo být za všech okolností. Pokud bude například tatínek sprostě nadávat při sledování fotbalu nebo maminka při úklidu, věřte, že váš potomek to rozhodně uvidí a dobře si to zapamatuje. Naučí se tak, že je v pořádku být ve vypjatých situacích sprostý a nadávat. A to rozhodně nechceme.
Problém však může nastat, když nastoupí do školky a posléze i do školy. Buďte připraveni na to, že tam pochytí nějaká ne zrovna pěkná slovíčka. Na vás pak je, abyste mu v klidu vysvětlili, proč se něco takového neříká.
Samozřejmě, je to práce a vyžaduje i od vás určité oběti a omezení. Výsledkem však bude nejen slušně vychovaný syn či dcera, ale možná budete také překvapeni, jak je celkově domácnost najednou klidnější. A to prospěje nejen vašemu dítěti, ale nakonec i vám.